19 paź 2015

WIEDZ@ CHRONI- ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

 Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

 Oddajemy w Państwa ręce broszurę Wiedza chroniinformacyjną poświęconą BEZPIECZEŃSTWU W INTERNECIE WASZYCH DZIECI.
Postęp cywilizacyjny poza tym, co dobre i pożyteczne, niesie za sobą wiele zagrożeń. Jesteśmy przekonani, że nowoczesne technologie powinny łączyć, a nie dzielić pokolenia. Dlatego pragniemy uświadomić Was Drodzy Rodzice, z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się użytkownicy Internetu.
Udzielamy naszym dzieciom wyraźnych wskazówek, jak należy się zachowywać na placu zabaw, w piaskownicy, przy przechodzeniu przez jezdnię. To, dlaczego nie udzielać podobnych rad dotyczących surfowania po Internecie. Brak zachowania należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczne jak brak ostrożności w prawdziwym życiu.

Jednym z głównych zagrożeń związanych z Internetem jest uzależnienie od niego. Ten coraz większy problem dotyka dzieci i młodzież. Komputer stał się nieodłączną częścią naszego życia, pracy i nauki. Niepostrzeżenie, lecz stopniowo zajmuje coraz większe obszary dotyczące relacji rodzinnych, zastępuje przyjaciół, pomaga rozładować stres i uciec od problemów życia codziennego. Pierwsze objawy są bagatelizowane przez rodzinę, bądź mylnie interpretowane jako zainteresowania informatyką. Dziecko coraz więcej czasu spędza w domu, w swoim pokoju z komputerem. Rodzice nareszcie są zadowoleni, gdyż pociecha jest w domu i zajmuje się sama sobą. Nie muszą się martwić, gdzie jest, z kim, co robi, czy wróci na czas do domu? Na drugi plan usuwają się: zajęcia dodatkowe, obowiązki domowe, wyjścia towarzyskie. Pewnego dnia trafia na czat i okazuję się, że ktoś chce z nim rozmawiać, że ma coś do powiedzenia i ktoś go wysłucha.
Szybko i niepostrzeżenie ulega złudzeniu, że znalazło swoje miejsce w świecie, jest akceptowane, ma mnóstwo znajomych i nie wkłada w to tak wielkiego wysiłku.
Dla młodego człowieka rzeczywistość jest mniej interesująca niż świat wirtualny. Z czasem mogą również pojawić się problemy w szkole: wagary, słabe oceny. Dziecko je i rozmawia nie odrywając wzroku od monitora, zasypia późno w nocy lub nad ranem przed komputerem, rano nie jest wstanie wstać, a gdy się obudzi swoje pierwsze kroki kieruje do klawiatury. Świat wirtualny wydaję się prostszy, przyjemniejszy i bez stresu.

Cechy osoby uzależnionej i objawy uzależnienia:
• szczególnie podatne są osoby zamknięte w sobie, trudno nawiązujące kontakty międzyludzkie, łatwo ulegające stresom, o obniżonej samooocenie, ze zdolnościami do nauk ścisłych,
• średnia wieku to od 14 do 25 roku życia,
• silne pragnienie lub wręcz przymus surfowania po oceanie informacji,
• rezygnacja z jakichkolwiek form aktywności w realnym świecie (np. spacer, zakupy, spotkanie ze znajomymi itp.),
• odrealnienie, czyli utrata kontaktu z rzeczywistością,
• nieświadome ruchy palcami imitujące pracę na klawiaturze,
• w sytuacji, gdy zabraknie komputera lub sieci, pojawiają się przykre stany emocjonalne takie jak złość, poczucie bezsensu, nudy, depresja, poczucie winy, czy obsesyjna potrzeba bycia w sieci,
• spędzanie większej ilości czasu przed komputerem niż z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi,
• stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia: kłopoty z koncentracja uwagi i sprawnością myślenia, zaburzenie kontroli popędów, pogorszenie wzroku, bóle pleców i kręgosłupa, spadek odporności organizmu i podatność na infekcje, podrażnienia skóry, bezsenność, nadpobudliwość, zaburzenia łaknienia,
• rozdrażnienie,, niekontrolowane wybuchy agresji, brak kontroli w nadużywaniu korzystania z Internetu,
• zespół abstynencyjny, czyli złe samopoczucie w okresach pozbawionych kontaktu z Internetem, nadmierna potliwość, drżenie rąk, omamy i halucynacje.

Zagrożenia:
Należy przede wszystkim pamiętać, iż mimo licznych możliwości, jakie daje nam postęp techniczny Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń, a między innymi:
• rozwija się przestępczość internetowa (pedofilia, piractwo, naruszanie praw autorskich, kradzieże, oszustwa),
• wzrasta poziom agresji w wyniku destrukcyjnego wpływu na psychikę niektórych gier komputerowych,
• niebezpieczeństwo wynikające z beztroskiego udzielania informacji o sobie,
• uzależnienie,
• cyberprzemoc.

Zasady postępowania w przypadku dziecka zagrożonego uzależnieniem:
• Niech komputer stoi we wspólnym pomieszczeniu;
• Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci, i rozmawiaj z nim o tym;
• Nie bój się przyznać do niewiedzy;
• Uświadom dziecku, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje;
• Wytłumacz dziecku, aby nie podawało danych osobom obcym, nie opowiadało o rodzinie, nie wysyłało zdjęć;
• Powiedz, że nie wolno mu umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy;
• Nie ukrywaj, nie obwiniaj się jeśli coś się stanie;
• Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości poradź się specjalisty;
• Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

Określ zasady dotyczące czasu, jaki dzieci i młodzież mogą spędzać na grach komputerowych. Przedstawiamy dwie umowy, które można wykorzystać to tego celu.

umowa1

umowa2

Cyberprzemoc
Możliwość komunikowania się przez Internet daje wiele korzyści. Niestety, istnieje także ryzyko, że dzieci mogą otrzymywać oraz wysyłać wiadomości zawierające treści, które mogą ranić ich uczucia i uczucia innych. Dlatego ważne jest, aby Wasze dzieci wiedziały, jak należy się zachowywać jako użytkownik Internetu.

Cyberprzemoc to nic innego jak wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych do:
• znęcania się, nękania i zastraszania w sieci;
• rejestrowania niechcianych filmów i zdjęć;
• publikowanie w Internecie ośmieszających zdjęć, filmów lub informacji;
• podszywanie się w sieci pod inną osobę.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?
• Porozmawiaj z dzieckiem i dowiedz się, co się dzieje. Postaraj się dowiedzieć kim jest sprawca;
• Zabezpiecz dowody cyberprzemocy;
• Skontaktuj się ze szkołą. Wspólnie z pedagogiem, dyrektorem szkoły spróbujecie ustalić możliwości działania.

CO MOŻESZ ZROBIĆ, BY PRZECIWDZIAŁAĆ CYBERPRZEMOCY?
• Rozmawiaj z dzieckiem na temat cyberprzemocy. Poinformuj je o tym, jak unikać takich sytuacji oraz jak ewentualnie reagować;
• Przekaż dziecku by nigdy nie krzywdziło swoich rówieśników w sieci oraz żeby nie pozostawało obojętnym wobec krzywdy innych i zawsze zgłaszało dorosłym zaobserwowane przypadki cyberprzemocy.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DLA DZIECI

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym dorosłym.
7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.
9. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!!
10. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj te e-maile.
11. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
12. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
13. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
14. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jakie proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
15. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
16. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, to porozmawiaj o tym z rodzicami.

 

DRODZY RODZICE
PAMIĘTAJCIE by Wasze pociechy szanowały innych użytkowników Internetu.

 

APEL DZIECI
Kochana mamo, kochany tato!!!

1. Umieść komputer w pokoju gościnnym-abyś mógł kontrolować moją aktywność w sieci;
2. Naucz mnie racjonalnego korzystania i komputera;
3. Sprawdzaj w jaki sposób spędzam czas w Internecie;
4. Naucz mnie krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci;
5. Naucz mnie ostrożności przy podawaniu swoich danych w sieci;
6. Rozmawiaj ze mną o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci;
7. Buduj zaufanie, tak abym wiedział, że mogę z Tobą porozmawiać o tym, że popełniłem błąd. W końcu sami powtarzacie –uczymy się na błędach.

 

obraz3

PAMIĘTAJ KLUCZEM DO WZAJEMNEGO ZAUFANIA JEST DOBRA KOMUNIKACJA